• Mesi_1
  • Mesi_2
  • Mesi_3

Diagnostyka PAD

zawal

PAD Peripheral Arterial Disease

PAD (Peripheral Arterial Disease) to choroba tętnic obwodowych – poważne schorzenie, które znacznie podnosi ryzyko zawału lub udaru! 1

Przyczyną choroby tętnic obwodowych jest najczęściej zaburzenie krążenia w kończynach dolnych. Tętnice w nogach ulegają zwężeniu w wyniku tworzenia się blaszek miażdżycowych (odkładania się cholesterolu w ścianach tętnic), a to przyczynia się do ograniczenia przepływu krwi bogatej w tlen.

 

 

Choroba tętnic obwodowych nie jest tylko chorobą kończyn dolnych, lecz może pojawić się we wszystkich tętnicach ciała (z wyjątkiem tętnic wieńcowych, łuku aorty i tętnic mózgu). W przypadku 60% pacjentów chorujących na PAD niedrożność występuje w nogach, również w sercu lub mózgu.

Wskaźnik kostka-ramię – jak działa?

Do diagnostyki PAD i monitorowania rozwoju choroby służy wskaźnik kostka-ramię (ang. ankle-brachial index, ABI). W urządzenie do jego pomiaru powinny być wyposażone wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej.

Urządzenie pozwala na pomiar wskaźnika ABI. Jest to bardzo ważny wskaźnik, gdyż jego obniżenie oznacza zwężenie tętnic spowodowane blaszkami miażdżycowymi, a więc pozwala na wykrycie choroby tętnic obwodowych i kontrolowanie jej postępów. Innymi słowy, oznaką postępów choroby są zmiany w wynikach pomiaru ABI.

Warto zdecydować się na pomiar ABI, nawet jeśli czujemy się zdrowi. Są pacjenci, którzy nie wykazują objawów, a mimo to cierpią na PAD. Objawy pojawiają się dopiero wtedy, gdy zwężenie tętnicy przekracza 70% światła naczynia krwionośnego.2

 Skala wskaźnika kostka-ramię3:

1,41 lub wyższy 1,40 - 1,00 0,99 - 0,91 0,90 - 0,41 0,40 lub niższy
niepoddające się uciskowi normalne graniczne odbiegające od normy cieżkie

 

Wynik pomiaru ABI u zdrowego człowiek wynosi od 1,00 do 1,40. Wskaźnik ten pokazuje, że ciśnienie w kończynach dolnych jest równe lub nieco wyższe niż w kończynach górnych.4

Choroba tętnic obwodowych jest nieuleczalna, a leczenie służy jedynie ograniczeniu objawów. Pacjenci, u których zdiagnozowano PAD, powinni regularnie kontrolować wskaźnik ABI w celu wykrycia wszelkich istotnych spadków.

Diagnostyka PAD nie jest wystarczająco dostrzegana w dziedzinie zdrowia publicznego.

Zaledwie 25% pacjentów cierpiących na PAD otrzymuje stosowne leczenie. Tak niski odsetek wynika głównie z tego, ze ludzie zazwyczaj nie wiedzą o chorobie.5

Pacjenci cierpiący na PAD mają wyższy wskaźnik śmiertelności w ciągu 5 lat niż pacjentki z rakiem piersi. Badania wykazały, ze jedynie 30% osób, u których wykryto PAD, przeżywa kolejne 15 lat.

Urządzenie do automatycznego pomiaru wskaźnika kostka-ramię (ABPI MD™) pozwala szybciej diagnozować pacjentów!

Pomiar ABI – jak przebiega?

Pomiar ABI polega na założeniu mankietów, wciśnięciu przycisku startu i odczytaniu wyników.

Mobilność, prostota systemu i obiektywność wyników to zalety, które pomagają w codziennym wykonywaniu pomiarów diagnostycznych.

Pomiar wskaźnika kostka-ramię za pomocą ABPI MD™ jest wiarygodna i szybsza alternatywa dla pomiaru dopplerowskiego za pomocą sondy.6

PAD obniża jakość życia – dlatego tak ważne jest jego wczesne wykrycie i podjęcie leczenia.


1 Stay in Circulation: Take Steps to Learn Aboud PAD; National Heart, Lung and Blood Institute 2006.
2 Dokument TASC, Investigation of patients with intermittent claudication. J Vasc Surg 2000; 31: 62–74.
3 Rooke i wsp., PAD Guidelines Focused Update. JACC 2011; 58(19), 2020-2045.
4 Poredoš i wsp., Pomen odkrivanja predklinicnih oblik ateroskleroze. Zdravstveni vestnik 2006; 75: 475-81.
5 TASC: Stroke MI PAD – The worldwide burden of peripheral artery disease, Discovery London 2008.
6 M.Špan: Measuring ABPI with automated oscinometric device and standard Doppler method in individuals without known PAD older than 45 years. What is better for primary health care practice?