• Mesi_1
  • Mesi_2
  • Mesi_3

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na PAD

Miażdżyca kończyn dolnych jest coraz bardziej dostrzegalnym problemem zdrowotnym. Z roku na rok rośnie liczba osób, u których się ją diagnozuje i coraz bardziej rośnie również świadomość istniejącego zagrożenia. Z tego względu, na całym świecie, w ramach rutynowych badań przeprowadza się także kontrolę stanu tętnic obwodowych poprzez wykonywanie pomiarów wskaźnika kostka-ramię. Jest to bardzo szybka i skuteczna metoda diagnostyczna, jednak pamiętajmy o tym, że szybkie wykrycie choroby jest ważne, ale jeszcze ważniejsza jest wiedza o tym, w jaki sposób można jej zapobiec. Okazuje się bowiem, że winnymi na zachorowanie zazwyczaj jesteśmy my sami, poprzez prowadzony tryb życia, niezdrową dietę czy nałogi.

 

Najważniejsza przyczyną prowadzony tryb życia

Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na PAD jest prowadzony tryb życia. Niestety w XXI wieku staliśmy się społeczeństwem, które jest wyjątkowo narażone na choroby i schorzenia, których główną przyczyną jest prowadzenie siedzącego trybu życia, związane z małą ilością ruchu, spożywanie dużej ilości mięsa i tłustych potraw, a także używki, m.in. nadużywanie alkoholu czy palenie tytoniu. Większość osób w dzisiejszych czasach wykonuje jednak pracę siedzącą, a po jej zakończeniu nie ma ochoty lub motywacji do tego, żeby się trochę poruszać – pójść pobiegać lub poćwiczyć. Bardzo często także w naszej diecie nie ma miejsca na duże ilości warzyw, a zamiast ryb i owoców morza zdecydowanie wolimy zjeść czerwone mięso. Te wszystkie zachowania z czasem sprzyjają zwiększeniu poziomu cholesterolu oraz są bezpośrednią przyczyną powstawania niemożliwych później do odwrócenia zmian miażdżycowych. W celu zniwelowania ryzyka zachorowania na miażdżycę oraz PAD koniecznie więc powinniśmy się skupić na tym, żeby spróbować zmienić swoją dietę, zapewnić sobie więcej ruchu oraz rzucić lub przynajmniej znacznie ograniczyć palenie i picie alkoholu.

Inne czynniki ryzyka

 

Oprócz prowadzonego trybu życia, ryzyko zachorowania na PAD jest zwiększone także u osób, które chorują na cukrzycę, hiperlipidemię lub/oraz nadciśnienie tętnicze.