• Mesi_1
  • Mesi_2
  • Mesi_3

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na PAD

Miażdżyca kończyn dolnych jest coraz bardziej dostrzegalnym problemem zdrowotnym. Z roku na rok rośnie liczba osób, u których się ją diagnozuje i coraz bardziej rośnie również świadomość istniejącego zagrożenia. Z tego względu, na całym świecie, w ramach rutynowych badań przeprowadza się także kontrolę stanu tętnic obwodowych poprzez wykonywanie pomiarów wskaźnika kostka-ramię. Jest to bardzo szybka i skuteczna metoda diagnostyczna, jednak pamiętajmy o tym, że szybkie wykrycie choroby jest ważne, ale jeszcze ważniejsza jest wiedza o tym, w jaki sposób można jej zapobiec. Okazuje się bowiem, że winnymi na zachorowanie zazwyczaj jesteśmy my sami, poprzez prowadzony tryb życia, niezdrową dietę czy nałogi.

Czytaj więcej...

Jak wygląda badanie wskaźnika kostka-ramię

badanie wskaźnika kostka-ramię

Wykonywanie pomiaru wskaźnika kostka-ramię jest bardzo ważnym elementem cyklicznej kontroli stanu tętnic obwodowych pacjenta. Dzięki temu prostemu badaniu można potwierdzić lub wykluczyć występowanie u niego bardzo groźnej i niestety nieuleczalnej choroby tętnic obwodowych PAD.

Czytaj więcej...

Czym charakteryzuje się choroba tętnic obwodowych

Aparatura do pomiaru ABI

Choroba tętnic obwodowych (PAD) to tak naprawdę grupa schorzeń naczyń tętniczych organizmu, z wyłączeniem tętnic wieńcowych, łuku aorty i tętnicy mózgowej. Skutkami przebiegu choroby mogą być zwężenie lub całkowita niedrożność tętnic obwodowych, spowodowane stanami zapalnymi, skrzepami, zatorami oraz miażdżycą. W grupie ryzyka zachorowania na PAD są osoby, u których występuje nadciśnienie tętnicze, cukrzyca lub/i hiperlipidemia. Inne czynniki ryzyka zachorowania są związane z prowadzonym trybem życia, m.in. małą ilością ruchu, otyłością oraz paleniem papierosów.

Czytaj więcej...